Sen jest niezwykle ważny, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Oprócz wygodnego materaca należy zadbać o odpowiednią kołdrę i poduszkę. Jest wiele czynników wpływających na wybór kołdry. Różnią się one od siebie rozmiarem, rodzajem wypełnienia, poszyciem czy klasą cieplną. Innej kołdry będziemy potrzebować latem niż zimą. Można nawet zdecydować się na wariant całoroczny. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy.

Czas na wybór kołdry

Jeśli chcemy znaleźć idealną kołdrę dla siebie, to wybór należy oprzeć na swoich indywidualnych potrzebach, oczekiwaniach i preferencjach. Pierwszym krokiem jest określenie rozmiaru kołdry. W przypadku kołdry dla dwojga najpopularniejszymi rozmiarami są 180×200 cm i 200×220 cm. Kolejną kwestią jest wybór rodzaju wypełnienia. Do dyspozycji na rynku są kołdry puchowe, z pierza, wełniane, jedwabne, z włókna kukurydzianego, bambusowe, z włókna poliestrowego, z granulatu silikonowego i z włókna silikonowego.

Bardzo ważną kwestią jest wybór poszycia do kołdry, co ma duży wpływ na jej wytrzymałość. Najbardziej cenione są pokrycia bawełniane, czyli te wykonane z naturalnych materiałów. Bawełna zapewnia wysoki poziom higieny prawidłową wentylację, co w przypadku kołdry jest niezwykle istotne. Inną opcją są pokrycia bawełniano-poliestrowe, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na przystępną cenę. Takie poszycia są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, przyjemne w dotyku i przewiewne. Jeśli chodzi o wyższe walory estetyczne, to mile widziane jest poszycie satynowe. Jest to świetna opcja dla alergików ze względu na swoją antystatyczność. Z kolei pokrycie z mikrowłókien jest bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Dodatkową zaletą jest to, że szybko schnie i jest wytrzymałe. Najdroższym, ale jednocześnie najprzyjemniejszym w użyciu i najpiękniejszym jest poszycie jedwabne. Niezwykle wytrzymałym poszyciem jest to wykonane z teflonu, odporne na zabrudzenia i osadzanie się drobinek kurzu.

Klasa cieplna kołdry

Przy wyborze kołdry należy zwrócić uwagę na klasę cieplną. Kołdra letnia jest stosunkowo cienka, wobec czego idealnie sprawdza się przez cały okres wakacyjny. Podczas gorących dni można postawić na kołdrę ultralekką, która jest bardzo cienka. Kołdra bawełniana zimowa jest gruba i dosyć ciężka, idealnie trzyma ciepło. Będzie strzałem w dziesiątkę w chłodnych pomieszczeniach i podczas mroźnych dni. Jeśli jesteśmy osobami ciepłolubnymi, to kołdra zimowa będzie najlepszym wyborem. Inną opcją jest kołdra całoroczna, czyli wariant uniwersalny i wielosezonowy. W polskim klimacie najlepiej sprawdza się w okresie wiosennym i jesiennym, ale w ciepłych pomieszczeniach może być używana przez cały rok.