Nikt z nas nie lubi sprzątania. To nie jest nic złego. Jednakże sprzątanie jest naszym obowiązkiem, dlatego też nie powinniśmy w żaden sposób go unikać. Należy też wiedzieć, że jeśli mowa o procesie sprzątania, to nie tylko ma on na celu utrzymanie czystości w naszym domu, ale też – o czym nie możemy zapominać – chodzi tutaj o to, aby meble, które posiadamy, były zadbane. Nie zawsze jednak tak jest i pomimo naszych starań, meble które posiadamy, niszczą się. Jest to najczęściej wynik źle wykonanej pracy. Jak czyścić meble i dbać o nie, aby nie były zniszczone? Jakie czynności należy tutaj przedsięwziąć?

meble pokojowe

Przede wszystkim – środek czystości

To, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę i to w pierwszej kolejności, to kwestia związana z doborem odpowiedniej jakości środka czystości do naszych mebli. Zupełnie inaczej będziemy bowiem czyścić meble drewniane, zupełnie inaczej – meble pokojowe wykonane np. z płyt MDF. W przypadku tych pierwszych, koniecznie musimy zaopatrzyć się w środek do czyszczenia mebli drewnianych. Będzie on przede wszystkim chronił je np. przez nadmiernym pochłanianiem wilgoci. Zastosowanie niewłaściwego środka, może nie być zauważalne po jednym czy dwóch użyciach, natomiast w dłuższej perspektywie czasu – owszem. Wykorzystanie niewłaściwego środka do czystości mebli, jest najczęstszą przyczyną ich niszczenia. Nie jest to jednak przyczyna jedyna. Co zatem jeszcze będzie miało dla nas znaczenie?

Szmatka szmatce nierówna

Kolejną kwestią, którą musimy mieć na względzie, jeśli chodzi o właściwą pielęgnację mebli, jest kwestia dotycząca tego, jakiego rodzaju szmatki czy też gąbki będziemy używali do tego celu. Ta z pozoru błaha sprawa, może także okazać się bardzo ważna, jeśli chodzi o długotrwałe efekty jej wdrożenia. Powinniśmy zaopatrzyć się tak naprawdę w dwa rodzaje szmatek. Pierwszą – do czyszczenia „na sucho” i drugą - „na mokro”. Szmatka do czyszczenia „na sucho” powinna być najlepiej bawełniana i gładka. Ta na mokro – najlepiej jeśli będzie nieco bardziej puchata – świetnie sprawdzają się tutaj szmatki uniwersalne, wykonane ze specjalistycznej tkaniny. Takie rozwiązanie będzie idealne, niezależnie od tego, z czego wykonane są twoje meble.

meble pokojowe

A co z tapicerką?

Musimy jednak pamiętać, że nie tylko meble drewniane czy wykonane z MDF będą stanowiły ważne elementy wystroju naszego wnętrza. Bardzo ważne są też kanapy i czy fotele, a te jak wiemy są w 99% tapicerowane. W związku z tym, zupełnie inny jest też proces ich czyszczenia. Nie zmienia się jednak jedno: sposób czyszczenia mebli tapicerowanych, także musi być dopasowany do tego, z jakiego materiału są wykonane. Najlepiej oczywiście zaopatrzyć się w konkretne środki czystości przeznaczone do mebli tapicerowanych – na rynku jest tego dość dużo. Zdarza się jednak, że wcale nie musimy kupować specjalistycznych środków do czyszczenia foteli czy puf. W przypadku kiedy mamy do czynienia z pufami typu sako, czyszczenie ich jest dużo prostsze.

meble pokojowe

Jak czyścić worki i pufy sako?

O ile czyszczenie klasycznych mebli tapicerowanych może wydawać się nieco problematyczne, o tyle w przypadku puf, foteli czy nawet stolików sako, jest ono banalnie proste. Musimy zacząć od tego, że niemalże każda pufa, worek, czy fotel sako, posiada dwa rodzaje pokrowców: zewnętrzny i wewnętrzny. Takie rozwiązanie pozwoliło na wdrożenie systemu easy-clean. Materiał, z którego wykonany jest pokrowiec zewnętrzny, jest wodoodporny. Dzięki temu, nawet w przypadku rozlania na taki mebel soku, kawy czy wina, nie dzieje się nic złego. Wystarczy jedynie sucha, uniwersalna szmatka i problem jest rozwiązany. Jeśli jednak mamy do czynienia np. z sytuacją w której nasze dziecko porysowało taki pokrowiec przy pomocy długopisu, pisaka czy nawet kredki, należy zdjąć pokrowiec zewnętrzny i go wyprać. Wcześniej jednak, koniecznie zapoznajmy się z zaleceniami dotyczącymi prania tego rodzaju pokrowców. Nie zawsze proces ten będzie wyglądał tak samo. Jednakże właśnie dzięki temu, że niemalże każdy worek, pufa czy fotel sako, posiada dwa pokrowce, ich utrzymanie w czystości, jest niemalże tak samo proste, jak ma to miejsce w przypadku mebli drewnianych czy wykonanych z płyt MDF.