Design Biofiliczny – Powrót do Natury

Pojęcie Biofilia  stworzył w 1964 roku Erich Fromm, które oznacza umiłowanie wszelkich form życia. Amerykański biolog i zoolog Edward Wilson rozpowszechnił termin w książce „Biophilia” mówiąc, że człowiek  potrzebuje życia w symbiozie z przyrodą.  Bliski kontakt z naturą wpływa na nasze samopoczucie psychiczne jak i fizyczne.

Czym jest Design Biofiliczny ?

Głównym założeniem designu biofilicznego jest wprowadzenia natury, do naszego życia żelbetowego i technologicznego.  Umieszczenie   natury  we wnętrzach w których przebywamy na co dzień, pozwoli odzyskać  równowagę pomiędzy człowiekiem a naturą.  Narastające tempo życia i obecna cyfryzacja  przysparza dużo stresu i napięcia a kontakt z przyrodą  poprawi nasze samopoczucie.

W jaki sposób biofiliczny design wzmocni naszą więź z naturą?

Wizualne i poza wizualne powiązanie z naturą -  Wszelkie bodźce  takie jak wzrok , dotyk, węch i smak scalające z naturą.

Naturalne materiały-Wykorzystanie materiałów pochodzenia naturalnego , najmniej przetworzonego  nadające  odpowiednią fakturę, które nie  zamienimy  nowoczesnymi tworzywami. Italpouf wychodzi na przeciw ekologii oraz idei biofilicznego designu wykorzystując  100 % bawełnę w produkcji pościeli i prześcieradeł.

Roślinność - Wnętrza pełne zieleni , różnorodnych gatunków  roślin pozwalają zrelaksować umysł i pełnią funkcję  filtracyjną, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń oraz zapewniają odpowiednią wilgotność . Kwiaty doniczkowe, Ściany zieleni w zagospodarowaniu wnętrz cieszą oko swoim pięknem.

Roślinne wzornictwo – Motywy roślinne  na wszelkiego rodzaju dodatkach  kojarzą się z przyrodą. Pufy i poduszki od Italpouf  występują w stylu botanicznym.  Popularne liście monstery, palmy  ,tropikalne liście cieszą się ogromnym zainteresowaniem .

                

Nowoczesna architektura uwzględnia  potrzebę bliskości do zieleni.  Projektowanie dotyczy zarówno biurowców jak i mieszkań. Otwarte przestrzenie dające wolność. Zastosowanie we wnętrzach światła zbliżonego do naturalnego poprzez odpowiednie dobranie natężenia. Wykorzystanie naturalnych surowców: drewna, ratanu ,wikliny. Wszystkie te cechy są odpowiedzią na potrzebę bliskości z przyrodą i pozwalają nam żyć w zgodzie z naturą.