Świetnie imitują one prawdziwą skórę, a do tego dostępne są w znacznie atrakcyjniejszych cenach. Ze skaju wykonane są nie tylko pufy, sofy i kanapy, ale także fotele fryzjerskie czy fotele do myjni. Nic dziwnego, ponieważ meble z ekoskóry pasują praktycznie do każdego typu wnętrza i jest to materiał bardzo łatwy do skomponowania z innymi akcesoriami i dodatkami. Posiadanie mebli ze skóry ekologicznej wymaga jednak zapewnienia im należytej ochrony, czyli sięgnięcia po odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu możliwe będzie cieszenie się meblami z ekoskóry przez długie lata. Dobra jakościowo ekoskóra jest dosyć łatwa w czyszczeniu, dlatego wyjątkową popularnością cieszą się pufy sako, podnóżki czy też ogromne poduchy do użytkowania na podłodze.

czyszczenie ekoskóry

Jak dbać o worki sako z ekoskóry i czego należy się wystrzegać?

Sofy, kanapy i pufy z ekoskóry mogą przez długie lata pięknie się prezentować pod warunkiem, że będziemy je odpowiednio konserwować, nie stosując żadnych agresywnych środków chemicznych, bądź preparatów nieodpowiednich do tego typu materiału. Bardzo ważne jest usuwanie wszelkich zabrudzeń na bieżąco, gdyż w przeciwnym razie znacznie trudniej będzie je w przyszłości usunąć i może nawet dojść do odbarwienia się skóry ekologicznej. W przypadku ekoskóry, systematyczność w czyszczeniu popłaca i w ten prosty sposób możemy się cieszyć pięknymi meblami przez długie lata. Najtańszym i najprostszym sposobem czyszczenia jest woda z mydłem. Może to być odrobina mydła szarego lub płynu do mycia naczyń. Wystarczy zamoczyć w takiej mieszance gąbkę (koniecznie musi być miękka) czy szmatkę , po czym dobrze ją wycisnąć z nadmiaru wody. Aby pozbyć się brudu z ekoskóry, należy pocierać materiał delikatnie, bez nadmiernego tarcia. W przypadku uporczywych zabrudzeń można nanieść dodatkową ilość mydła czy płynu, po czym delikatnie przetrzeć powierzchnię mebla przy pomocy chropowatej strony gąbki. Na koniec ekoskórę należy dobrze wytrzeć suchą szmatką czy też papierowymi ręcznikami. W ten prosty sposób możemy znowu cieszyć się naszym wspaniałym fotelem bądź pufą tak, jakby znowu były nowe prosto z salonu.

czyszczenie worka sakó z ekoskóry

W sklepach nie brakuje także różnego typu środków przeznaczonych do pielęgnacji skóry ekologicznej czy wręcz całych zestawów. Bardzo ważne jest jednak to, aby były to preparaty wysokiej jakości – powinny posiadać atest do skór ekologicznych. Warto zainwestować w droższy preparat, żeby utrzymać meble i pufy w świetnym stanie jak najdłużej. Tani i nieodpowiedni preparat może zniszczyć nasz ukochany fotel. Dlatego środki do czyszczenia powinny być na bazie wody. Sięgając po środki chemiczne, należy użytkować je rozsądnie i z dużą ostrożnością. Ważne jest to, aby meble czyścić systematycznie, ale nie częściej niż co trzy tygodnie, żeby uniknąć zbędnego tarcia. Oczywiście jeśli pojawi się plama na ekoskórze, to należy ją niezwłocznie usunąć zanim materiał wchłonie zabrudzenie, co znacznie utrudni wyczyszczenie mebla. Absolutnie należy wystrzegać się stosowania do czyszczenia worków sako detergentów zawierających w składzie alkohol, naftę, amoniak czy też inne środki żrące. Niedozwolone jest również sięganie po wszelkiego typu wybielacze, rozpuszczalniki czy zmywacze. Do pielęgnacji ekoskóry nie stosuje się także preparatów woskujących. W przeciwnym razie może dojść nie tylko do pojawienia się przebarwień na skórze ekologicznej, ale także przetarć czy nawet pęknięć.