Meble ze skórzaną tapicerką to synonim elegancji i luksusu – nawet jeśli mają nowoczesną formę, jak worek sako ze skóry naturalnej, czy prostą – jak zwykłe pufy. Cenimy skórę, jako najszlachetniejszy ze wszystkich materiałów tapicerskich – nie tylko za wyjątkowość każdego kawałka, ale również za elastyczność i przyjemne wrażenia dotykowe.

Musimy jednak pamiętać, że skóra naturalna dla zachowania swoich właściwości, musi być odpowiednio pielęgnowana i czyszczona.

Tapicerka skórzana – elegancka i wymagająca

Skóra z czasem ulega zużyciu, jak każdy materiał. Jeśli o nią zadbasz, możesz jednak znacznie przedłużyć jej żywotność i twoje meble zachowają dobry wygląd na lata.

O czym powinieneś pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że są różne rodzaje skóry używanej w tapicerstwie, a co za tym idzie nieco różne sposoby pielęgnacji.

Najtrudniejsze są obicia z zamszu i nubuku – niepokrywane lakierem i łatwo wchłaniające wodę. Jeśli podejrzewasz, że twoje meble będą bardzo narażone na zabrudzenia i zaplamienia, przemyśl raczej zakup mebli tapicerowanych skórą licową. Zachowując elegancki wygląd, są jednocześnie o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Dotyczy to zwłaszcza mebli takich jak skórzany worek sako, czy pufy skórzane, które często podkładamy pod stopy siedząc na kanapie lub fotelu.

worek sako ze skóry

Jak pielęgnować meble ze skóry gładkiej?

Meble z gładkiej, lakierowanej skóry zwanej również licową, nie są trudne w pielęgnacji i utrzymaniu czystości. Liczy się jednak systematyczność.

Skórzane fotele, sofy i pufy, powinny być regularnie odkurzane. Przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej przy użyciu końcówki do odkurzacza ze szczotką. Jeśli takiej nie mamy, można użyć specjalnej ściereczki do mebli przyciągającej kurz. Dostępne są ściereczki przeznaczone specjalnie do czyszczenia skóry, nasączone środkiem pielęgnującym – warto je jednak przetestować w mniej widocznym miejscu, zanim zaczniemy używać ich regularnie.

Kurz usuwamy zwłaszcza z załamań i zagłębień między siedziskiem a oparciem i boczkami.

Zabrudzenia ze skóry naturalnej lakierowanej, łatwo jest usunąć ściereczką – najlepiej taka, jak wspomniana wyżej nasączana ściereczka do mebli skórzanych. Z powodzeniem jednak wystarczy zwykła, miękka szmatka zmoczona w wodzie z dodatkiem łagodnego środka myjącego i dobrze odciśnięta.

Unikaj agresywnych płynów myjących, takich jak płyny do naczyń, czy uniwersalne płyny czyszczące. Doskonale w myciu skóry sprawdzają się zwykłe mydła w płynie lub mydła do ciała. Nie szoruj.

Konserwacja skóry

Przynajmniej raz na pół roku, skóra naturalna na meblach, powinna być zakonserwowana specjalnym preparatem – w tym wypadku do skóry gładkiej. Niektórzy w tym celu używają zwykłego kremu Nivea. Wprawdzie zaraz po nałożeniu zostawia on tłustą, białą warstwę, ale po wchłonięciu i przetarciu suchą szmatką, skóra wygląda jak nowa.

Niestety żaden z producentów mebli skórzanych nie poleca tego domowego sposobu oficjalnie, warto więc być ostrożnym. Kiedy zadbamy o meble z naturalnej skóry, z pewnością długo będziemy cieszyć się ich eleganckim wyglądem i wygodą.