Aby jednak cieszyć się przez dłuższy czas świetną estetyką tego materiału, konieczne jest prawidłowe zadbanie o powierzchnię alcantary. Podobnie jak inne meble z tapicerką pluszową, również pufy wykonane z alcantary wymagają systematycznego czyszczenia i konserwacji. Warto zaznaczyć, że utrzymanie alcantary w idealnym stanie przez długi czas nie jest wielkim wyzwaniem, i właśnie dlatego ten materiał cieszy się dość sporą popularnością jeśli chodzi o meble bądź akcesoria, takie jak pufy sako bądź podnóżki.  Jak zatem o nie dbać?

Miłe w dotyku pufy pluszowe – jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie alcantary?

Zaletą puf wykonanych z alcantary jest to, że są solidne i wytrzymałe pod warunkiem, że o nie odpowiednio dbamy i zawsze w sposób systematyczny. Długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie może zapewnić czyszczenie i konserwacja powierzchni pluszowych, używając do tego celu odpowiednich środków, które na szczęście nie kosztują wiele. Drobne zabrudzenia na powierzchni tego materiału nie stanowią wielkiego problemu pod warunkiem, że zostaną stosunkowo szybko i we właściwy sposób usunięte. Na szczęście ani czyszczenie ani też konserwacja alcantary nie sprawia większych trudności, a sam proces zajmuje dosłownie kilka minut. W celu pozbycia się zabrudzeń wystarczy sięgnąć po miękką i delikatną ściereczkę oraz wodę. Bardzo ważne jest to, aby nie namaczać zbyt mocno szmatki, gdyż zbyt duża ilość wilgoci może wręcz spowodować jeszcze głębsze wniknięcie plamy w plusz. Wystarczy zwilżyć szmatkę, po czym szybkimi i krótkimi ruchami wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Nie wolno jednak zbyt mocno trzeć, gdyż może to doprowadzić do zmechacenia materiału. Jeśli worek jest zakurzony, to można przetrzeć jego powierzchnię zwilżoną białą szmatką z bawełny, aby niepotrzebnie nie odbarwić przypadkiem alcantary. Na koniec warto plusz przeczesać delikatnie na mokro, po czym pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Bardzo ważne jest to, aby nie suszyć pluszu na pełnym słońcu, co może skutkować zesztywnieniem materiału.

Jeśli możliwe jest zdjęcie poszycia z alcantary, tak jak jest to możliwe w przypadku puf sako wyposażonych w dodatkowy wewnętrzny worek, w którym znajduje się wypełnienie, to po dłuższym okresie użytkowania zaleca się wyprać ją w temperaturze około 30°C, używając do tego delikatnego detergentu. W przypadku rzepów konieczne jest ich zabezpieczenie taśmą, aby nie doszło do zniszczenia materiału. Nie wolno natomiast alcantary wirować. Niedozwolone jest także wybielanie alcantary chlorem.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Po oczyszczeniu pufy z alcantary zaleca się zakonserwować ją, sięgając po specjalny impregnat do pluszu. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko powstania w przyszłości zaplamień i filcowania się materiału. Jeśli jednak pojawią się już supełki i sfilcowania, to należy wyposażyć się w pad szlifujący, za pomocą którego można się ich pozbyć. Z kolei powstałe zmechacenia można ostrożnie wygolić maszynką do golenia. Tak więc, jest to materiał niewymagający dużych nakładów finansowych w celu utrzymania go w idealnym stanie. Jeśli zdecydujemy się na fotele, kanapy, czy też bardzo popularne ostatnimi czasy pufy z alcantary, na pewno nie będziemy zawiedzeni. Właśnie z tego powodu pufy sako i różnego rodzaju inne formy puf cieszą się ogromną popularnością. Nie ma nic przyjemniejszego niż wygodny odpoczynek po ciężkim dniu na pufie wykonanej z bardzo przyjemnej w dotyku i niesamowicie miękkiej alcantary.