Styl industrialny pozyskuje coraz więcej zwolenników. Narodził się w Nowym Yorku w latach 50, doznał wielu zmian przez te lata, przede wszystkim po dotarciu do Europy. Tutaj ten styl w ostatnich dekadach został dopasowany do Londynu, Berlina, Amsterdamu, starych kompleksów przemysłowych, opuszczonych fabryk, starych central elektrycznych, opuszczonych od lat zakładów rzemieślniczych.

styl industrialny

W obecnych czasach nie chodzi już tylko o lofty, byłe  magazyny i open-space, teraz mood loft-industrialny wszedł do domów na całym świecie. To, co zadziwia to mieszanka prostoty i vintage, które od razu nadają wnętrzu charakter utrzymując jednocześnie proste linie i desing praktyczny i funkcjonalny.

Styl industrialny, tak zwany chic, to jeden ze stylów eklektycznych, który można z powodzeniem łączyć z innymi stylami, na przykład ze skandynawskim albo shabby.

Bez wątpienia, aktualna tendencja odpycha nas od stylu shabby, który staje się często trochę zbyt kapryśny i sztandarowy z formułą „wszystko wymalowane na biało”, w stronę stylu loft-industrialnego, od smaku przeszłego do fabryki z połowy wieku.

poducha do siedzenia

Elementy z fabryki: materiały i wykończenia

Elementy industrialne, styl „stara fabryka” to najważniejsze składniki, ale z pewnością nie wystarczy kupić dwa bądź trzy elementy, żeby stworzyć tę atmosferę.

Przestrzeń i struktura domu przyczyniają się do uroku i stylu industrialnego: filary, belki, cegły i rury pozostawione na widoku, duże witraże użyte jako ściany działowe, materiały takie jak cement i żelazo zostawione w stanie naturalnym, stare drewno w stanie surowym to elementy, które najlepiej charakteryzują ten styl.

Wysokie sufity, poddasze i podłogi z żywicą są mile widziane i pomagają w tworzeniu właściwej atmosfery. Ale nie bójcie się, z pomocą profesjonalisty remont i przemeblowanie nie jest takie trudne, jak się wydaje.

styl industrialny

Naturalne oświetlenie: wielkie witraże

Ilość światła naturalnego, która dostaje się do wnętrza jest bardzo ważna dla tego stylu. Dlatego, nawet jeśli nie możecie zmienić framug zewnętrznych, możecie zamontować szklane ściany, które pomagają w separowaniu przestrzeni bez dzielenia optycznie pokoi i nie zatrzymują światła, które wpada przez okno.

Droga wolna dla szklanych ścian jako podziału pomiędzy kuchnia a strefą dzienna albo sypialnią a garderobą… Witraże świetnie się wkomponują z tym stylem i najlepiej jeśli będą mieć ramę z żelaza albo pomalowaną na czarno.

worek sako

Kolory

W tym stylu współgrają ze sobą kolory jasne i ciemne, ale bez przesadzania z odcieniami zbyt wyrazistymi.

Użycie naturalnego, starego drewna połączonego z metalem ciemnym jest bardzo dobrym pomysłem na podkreślenie tego stylu. Co za tym idzie, odcienie brązu i szarego w połączeniu z czarnym będą idealne dla białego tła.